Kdy si zahrát na malíře pokojů a kdy to nechat profíkovi?


Klícka už by po letech potřebovala vymalovat? Tak jednak vás už možná omrzela ta agresivní fuchsiová, která vám před třemi lety připadala tak nadčasová. No a pak je tu ještě hygiena... 


Jak často by měl člověk malovat byt?

Přesně, hygiena. Ve staré výmalbě se drží bakterie a je jim tam zatraceně skvěle. Usazuje se prach, špína, mastnota, pachy, plíseň. To nezní zrovna vábně...

Hlavně je to peklo pro alergiky. Plíseň je extra bonus, pokud si kromě tmavých map na zdi chcete vypěstovat astma. Dlouhodobým pobytem v takovém pokoji si ho uženete spolehlivě. 

Čistota půl zdraví. Odborníci proto doporučují vzít štětec/váleček do ruky minimálně každých 5 let. 


Ohrožená místa v bytě

Některé místnosti dostávají extra zabrat. Jako první vás nejspíš napadne koupelna, kde je voda ve hře pořád, a plísně to dokážou rozjet ve velkém. Ale i v kuchyni je to hotový sajgon – kvůli výparům z vaření nevyhratelný boj s vhlkostí. Plus zrovna tady nejvíc hrozí na stěnách mastnota. 

 

Ohroženým druhem jsou taky rodiny s dětmi a psy/kočkami. Tyhle akční bytosti lítají sem tam, víří a vytváří prach. V domácnostech s dětmi a jinými mazlíčky je rozumné malovat co 2 roky. Minimálně v dětském pokoji a předsíni. 

 

Jdete do toho sami? Gratulujeme, jste odvážní borci 

Nejste manuálně úplné kopyto, tak se do toho chcete vrhnout sami? Správně, práce šlechtí. Navíc po celodenním sezení v korporátu oceníte protažení ztuhlých svalů při tazích štětkou nahoru dolů. Super argument, sebe i nás jste přesvědčili.

 

Kdy a jak do toho jít na vlastní pěst? 

Podle stavu zdí. Jo, zásadní kritérium. Je fakt blbé, když se vám při siláčtějším tahu válečkem začne loupat původní barva podtím. Takže ještě na startovní lajně kriticky prolustrujte stěnu po stěně. 

 

Pokud je materiál stěny nestandardní a tipujete, že na něm barva nebude držet, nahoďte ji nejdřív penetračním nátěrem. To platí i pro fungl nové stěny, které bude prvním malováním třeba teprve odpanit. Penetrace sjednotí podklad, zvýší přilnavost následného nátěru barvou. Ta navíc bude líp krýt. Pokud malujete někde, kde hrozí plíseň, sáhněte po fungicidní penetraci a máte vymalováno. Teda dobře ošetřeno. 

 

Pokud jste za skřípění zubů pracně strhali tapety, nejspíš vás čeká sranda v podobě vyrovnání povrchů tmelem a následné zbroušení. 

 

Pokud už je na zdi hromada předchozích nátěrů, které místnost zmenšily o půl metru čtverečního, čeká vás škrabání. Žádná sranda. Ale nutná. Nejde to? Doporučujeme namočit na půl hoďky teplou vodou, dát si kafe (nebo panáka) a pak škrabku do ruky a škrabat a škrabat. Až na pevnou omítku. Práce pro vraha, takže klidně zapojte potomky. Aspoň jim pak bude vysávání a vyklízení myčky připadat jako fajn zábava. 

 

Podklady připraveny na jedničku? 

 

Tak teď už to bude zábavnější. Někdo rovnou začne hrkat barvu na zeď, ale vy buďte chytří. Trochu si to strategicky připravte. Odšroubujte, co jde – skříňky, vypínače… Sundejte, co jde – hodiny, obrazy… Co drží jak beton, oblepte žlutou krycí páskou – kritická místa jako futra a spol. 

 

Pak vemte do ruky nejdřív štětec a vymalujte náročné pasáže jako rohy, zárubně, místa kolem kuchyňských skříněk… 

 

No a pak už popadněte váleček. Nejdřív malujte strop, stěny až pak. A průběžně fanaticky větrejte. 

 

Jasně, dnešní barvy už většinou kryjí v prvním nátěru. Přesto doporučujeme nátěry dva, fakt se tomu nesnažte vyhnout. Většinou vás to pak dožene, někde to není ono. Nátěr číslo jedna musí dokonale vyschnout, přes to nejede vlak. A to bez větrání nepůjde. Podle toho je jasné, že malování v lednu není úplně super nápad… 

 

Jako může to klapnout, ale ta dřina… stojí za to?

 

Ale možná jste spíš jak Pat nebo Mat a prostě si na vymalování najmete profíky. Nebo jsou stěny fakt výzva a i jako laikovi je vám jasné, že už při škrabání zdí spotřebujete celou dávku kalorií a elánu. 

 

Jo, a nechat si vymalovat od malířů má zásadní sekundární výhody: opravdový profík si přinese nějaké ty kousky na zakrytí podlahy atd. A na závěr po sobě uklidí. Kdo někdy vymýval štětce, váleček a uklízel po malování, velkolepost tohoto benefitu chápe. 

 

(Tchán vám s provokativním despektem v hlase předhodí, že on doma vždycky všechno dělal sám. Můžete zmínit fakt, že on každou středu nevede dvouhodinový meeting v angličtině s kolegy v Americe. A je vymalováno.) 

 

Tak ať se dílo podaří a zdi vám svítí jak čerstvě padlý sníh. Nebo jak kasino ve Vegas. Záleží na vkusu. Hlavně že se vám bude dobře a zdravě bydlet.