Rubrika

Tak prý furt nejsou lidi. A nejsou to jen řemeslníci…

Tak prý furt nejsou lidi. A nejsou to jen řemeslníci…

 

Míra nezaměstnanosti se v dubnu 2019 zhoupla na 2,7 %. Žádná šokující jobovka, nízká čísla hlásí statistici už několik let. Aktuálně máme nejmíň nezaměstnaných od roku 1997. Wow. 

 

Okay, nic nového. Spíš vás asi zajímá, která řemesla a dovednosti jsou nejvíc v kurzu. V jaké branži panuje největší nedostatek, a můžete tím pádem zabodovat? Nebo se dokonce úplně přeškolit a konečně vydělávat sympatické peníze.

 

Desítka nejžádanějších profesí

 

Nebo spíš desítka oblastí, v nichž se můžete blýsknout. Trend chybějících řemeselníků a lidí ve zdravotnictví se vcelku nepřekvapivě prohlubuje. 

 

A protože se lidem daří dlouhodobě dobře a ekonomika vzkvétá, můžou si průběžně zajít na pivo do hospody nebo na nedělní guláš do restaurace. Sháňka je tak i po lidech v pohostinství. 

 

 

  1. ŘEMESLNÍCI – paleta řemesel od elektrikářů přes svářeče po mechaniky
  2. ŘIDIČI – nejen kamionů, ale také MHD, dodávek, stavebních strojů
  3. INŽENÝŘI – strojní, elektro, chemičtí atd. 
  4. TECHNICI – kontroloři kvality, techničtí zaměstnanci
  5. OBCHODNÍ ZÁSTUPCI – zástupci pro firmy, ale i zástupci přímo pro koncové zákazníky
  6. ÚČETNICTVÍ A FINANCE – účetní, auditoři, finanční analytici
  7. ZDRAVOTNÍ PERSONÁL – lékaři, sestry i další ošetřující personál 
  8. MANAGEMENT – vedoucí pro všechny možné branže
  9. POHOSTINSTVÍ – kuchaři, číšníci, zaměstnanci hotelů atp.

 

Dle údajů agentury ManpowerGroup, 2018

 

pastedGraphic.png

Z kancelářské krysy psím kadeřníkem?

Jestli byl tedy někdy čas na to seknout s blbou prací a jít do oboru, který jste sice nestudovali, ale láká vás už dlouho, je to teď. 

 

Každý, kdo (opravdu) chce pracovat, tak práci má. Všichni mají job a tím pádem mají peníze. Které po práci můžou roztočit a dát vydělat zas dalším. Roztáčet soukolí ekonomiky...

 

Ale taky to znamená, že lidi jsou děsně zaměstnaní a jak mají padla, vcelku právem se jim nechce řešit další věci, co zavání prací. Nechce se jim po večerech podomácku spravovat praskající zdi, stříhat psovi Alíkovi přerostlou srst a doučovat potomka angličtinu. 

 

Chtějí zasloužený veget po práci. A tak si na spoustu činností najmou radši profíka. 

 

Živnostníci a specialisté na volné noze jedou

 

Ke slovu se dostávají borci a frajerky s živnostenským listem. Jednak na tradiční povolání, která prostě ve firmách i mimo ně chybí. 

 

Ale vznikají taky úplně nová zaměstnání. 

 

Akční kreativci reagují na přepracovanou společnost. Zakládají si živnost na činnosti, na které smrtelník pracující jako manažer třeba v korporátu nemá čas, chuť ani morál. 

Nouze naučila Dalibora housti?

 

A někdy jsou to docela bizarní služby. Dneska si třeba můžete najmout člověka, který za vás půjde vyřídit nepříjemnou byrokracii na úřady. Vyzvedne vám košile z čistírny. Nebo za vás vystojí frontu na lístky na koncert. 

 

pastedGraphic_1.png

 

Taky existují lidi na volné noze, co se živí venčením psů. Zní to ujetě? Ani náhodou. Spousta těch zaměstnaných milovníků psů, kterých je v ČR rekordní počet, nemá šanci dopřát hafanovi dostatek pohybu. Tak si na to najmou zodpovědnou osobu, která má tak ráda psy, až si z hobby udělala práci. Značka ideál. Proto (zatím hlavně ve větších městech) vcelku pěkně vzkvétá právě takhle služba. 

 

A když už jsme u těch psů… Jeden fanda zvířat se živí převážením zvířecích mazlíčků z bodu A do bodu B. A stejně tak si můžete najmout specialisty, kteří převáží jen hudební nástroje. 

 

Na tyhle lidi taky nejspíš kdysi okolí koukalo jak na cvoky a ťukalo si na čelo, že se TÍMHLE neuživí. 

 

Kdo se směje naposled...

 

Staňte se virtuálním asistentem, je po nich sháňka

 

A pak jsou tu virtuální asistenti. Nejde o umělou inteligenci, co vypadá jak Arnold v Terminátorovi. Jsou to často lidé, kteří se dřív živili třeba jako asistenti/tky ve firmách a už jim z té korporátní mašinerie hrabalo. Chtějí být svobodní a svými pány. 

 

No, a protože sekretářka musí ve firmě běžně zastávat roli od zásobovače přes travel manažera a personalistu až po organizátora večírků... taková „vysloužilá“ asistentka je extrémně schopný borec. 

 

A bez větších manévrů se dokáže transformovat ve virtuální asistentku na volné noze. Jen teď sídlí třeba doma v obýváku a svým klientům vyřizuje vše na dálku pomocí internetu a telefonu. A funguje tím pádem v podstatě bezpapírově, takže ji můžeme pochválit ještě za eko-režim. 

 

pastedGraphic_2.png

 

Díky ekonomickému rozkvetu kvete taky soukromé podnikání. Jenže spousta lidí na volné noze nestíhá administrativu. Nebo ji nesnáší. Nebo jsou v tom extrémně leví, protože jejich silné stránky jsou jinde. Tak proč spalovat energii a čas, proč si radši nezaplatit na pár hodin nebo na konkrétní činnosti asistenta na dálku? 

 

„Celou” asistentku nebo asistenta byste si dovolit nemohli, ale pár hodin měsíčně? Vyřeší vše potřebné a nemusíte mu narozdíl od své sekretářky platit zdravotní a sociální. Nemusíte mu zajistit židli ani počítač. Ve výsledku vás tak jeho služby vyjdou na prima peníz. 

 

Everybody happy.

 

Chce to nápad, ale jinak vám nebrání (v podstatě) nic

Možná už roky přemýšlíte o změně kariéry. Úplně změnit orchestr… Místo opery jazz… 

 

Je dobrá doba. Lepší už být nemůže. Leda byste čekali na magické znamení shůry...

 

Co vám paměť sahá, okolí vám opakuje, jak super chutnají vaše quiche? Takže jestli vás už nebaví sedět v kanclu na zadku a chcete radši péct slané koláče pro hipsterské kavárny, běžte do toho. 

 

A co ještě mluví pro? Spousta lidí už si dnes nechce najímat firmy. S molochem se často těžko domlouvá. Raději si najmou motivovaného živnostníka, který pracuje sám za sebe (a na sebe). Kvalitně, aby si nepokazil renomé. 

 

 

Ať žijí šikovní živnostníci!